در بازدید از چند آزمایشگاه قدیمی تحقیقات شیمیایی یا دارویی ، دریافتم که میزها و هودهای بخار خورده هستند. هنگامی که این مورد با کاربران و تیم مهندسی مورد بحث قرار گرفت ، تقریباً همه آنها به کیفیت پایین مبلمان آزمایشگاهی اشاره داشتند. چه مارک ایرانی و چه وارداتی ، پریمیوم یا استاندارد ، موضوع کیفیت همیشه مورد سوال است.

با این حال ، تعداد کمی از افراد سعی در حفاری عمیق تر دارند. دلایل ممکن بسیاری وجود دارد ، کیفیت تولید کننده تنها یکی از این موارد است. ما سعی خواهیم کرد که چند دلیل اصلی برای این خوردگی را درک کنیم.

دلیل 1: "طراحی تهویه ضعیف"

آزمایشگاههای شیمیایی باید تحت فشار منفی قرار بگیرند. بسیاری از آزمایشگاه ها از تعادل مناسب تأمین و هوای اگزوز برخوردار نیستند. این می تواند به دلیل محاسبات نامناسب حجم اگزوز هود بخار ، ضریب تنوع اشتباه ، راه اندازی نامناسب سیستم VAV باشد. بعضی اوقات ، سیستم هوای برگشتی در آزمایشگاه های شیمی استفاده می شود ، چرخ های بازیابی گرما برای هودها نصب می شوند یا کنترل های VAV زمان پاسخ بسیار کند دارند. این همه منجر به تجمع دودهای شیمیایی در آزمایشگاهها می شود که به این فلز حمله می کنند.

چند سال قبل هنگام راه اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی با نزدیک به 100 هود ، متوجه شدیم که بیشتر آزمایشگاه ها طوری ساخته شده اند که تحت فشار مثبت قرار بگیرند. وقتی این مسئله را با مدیر پروژه و فروشنده HVAC مطرح کردیم ، آنها سعی کردند طرح آنها را توجیه کنند. وقتی سعی کردیم کدها و روشها را توضیح دهیم ، فروشنده هرگز توافق نکرد. وی تصریح کرد: آزمایشگاه ها همیشه باید تحت فشار مثبت نگه داشته شوند. در حقیقت ، او این 30 سال گذشته کار را به صورت غیر علمی انجام داده است. وی مدت زمان زیادی تولید کننده بود و برای چندین آزمایشگاه تحقیق و توسعه خود قطعه HVAC را اجرا کرده بود. جای تعجب نیست که همه آزمایشگاههای قدیمی آنها دارای آلودگی جدی بودند.

حال در چنین مواردی ، اگر آزمایشگاه ها تحت فشار مثبت قرار گرفته اند ، اطمینان حاصل کنید که تمام مبلمان و میزها و تجهیزات آزمایشگاهی شما در نهایت دچار خوردگی می شوند. این فقط یک موضوع زمان براست. اگر این قرار گرفتن در معرض دود می تواند فلز را خراب کند؛ می توان به سادگی تصور کرد که برای یک محقق چقدر ناامن است.

نه به آزمایشگاه های ناامن بگویید!

معمولاً رفتارهای ناسالم و ناامن کاربران آزمایشگاه را رعایت می کنم.

این یک کار بسیار معمول است که نگه داشتن هود دودکش یا بالاتر از ارتفاع باز مطمئن است که روی هود مشخص شده است. در چنین حالتی ، عملکرد اصلی مهار هود دود کاملاً از بین می رود.

من همچنین مشاهده می کنم که مواد شیمیایی خورنده در کابینت های نگهدارنده حلال و قابل اشتعال ذخیره می شوند. برای مواد شیمیایی خورنده باید از کابینت های مخصوصی استفاده کرد که مقاوم در برابر مواد شیمیایی و تهویه هستند. کابینت های حلال قابل اشتعال با رنگ زرد برای ذخیره سازی مواد شیمیایی خورنده در نظر گرفته نمی شوند.

من به شدت فکر می کنم که شیوه های خوب خانه داری یک ضرورت است و باید به عنوان یک سیاست در همه آزمایشگاه ها در نظر گرفته شود. لکه های شیمیایی موجود در هوا و یا مبلمان آزمایشگاهی هود بخار تمیز نمی شوند. حال اگر این اجزای فلزی فوراً پاک نشوند ، بدیهی است که مواد شیمیایی معدودی به این فلز حمله کرده و در نهایت به خوردگی می انجامند.

این رویکرد گاه به گاه در آزمایشگاه کار نمی کند. این یک ریسک بزرگ است و باعث ایجاد آسیب های ماندگار در زیرساخت های آزمایشگاه می شود. دانشمندانی که مبلمان آزمایشگاه مانند آشپزخانه خود را درمان می کنند و کارهای ایمن کاری را تلقی می کنند ، مطمئناً تجربه می کنند که این دوام بسیار طولانی تر است و آزمایشگاه ها بسیار ایمن تر هستند.

برچسب ها : تگ ثبت نشده است

شرکت فرداد آزما تجهیز یكی از شركت های معتبر در زمینه اجرای پروژه های جامع آزمایشگاهی در كشور می باشد.‍‍‍ طراحی، تولید، نصب و راه اندازی سایت های آزمایشگاهی شامل سكوبندی آزمایشگاهی، هود شیمیایی، هود میکروبی، کمد نگهداری مواد شیمیایی و میز توزین از جمله محصولات و خدمات این شركت می باشد.