متریال برای آزمایشگاه

از آنجا که هر آزمایشگاهی از بعدی متفاوت دیده می شود و دارای فعالیت های متفاوتی است، مهم است که فواید و نقاط قوت هر نوع ماده را درک کنید. در زیر تعدادی از محبوب ترین انتخاب ها برای کانتر آزمایشگاهی ارائه شده اند. هنگام طراحی آزمایشگاه خود، مهم است که تحقیقات لازم را انجام دهید و با برنامه ریز یا طراح حرفه ای برنامه صحبت کنید تا همه گزینه ها را بررسی کرده و بهترین انتخاب را برای آزمایشگاه خود بدست آورید.

بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه

رزین فنولیک

یکی از بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه و رویه سکوبندی آزمایشگاه رزین فنولیک است. کانترهای ساخته شده از رزین فنولیک دارای وزن سبک، سخت، با دوام و بسیار مقاوم در برابر تغییرات شیمیایی هستند. این متریال نسبت به روغن و رطوبت مقاوم هستند و از رشد بسیاری از باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می کنند. رزین فنولیک یک انتخاب عالی برای محیط آزمایشگاهی است که در معرض حرارت تا ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۷۶ درجه سانتیگراد) قرار می گیرد. از این درجه حرارت به طور پیوسته استفاده از اپوکسی رزین. رزین فنول همچنین در برابر زلزله و سایش، ضربه و ترک خوردگی مقاوم است. این صفحات ماندگاری خوبی دارند و برای سالها خوب عمل می کنند. رزین فینول یک انتخاب استثنایی برای فضای جدید شما است.

رزین اپوکسی

کانترهای ساخته شده از رزین اپوکسی از ترکیبی از مواد ساخته شده است و سپس به عنوان یک جامد توسعه یافته، همچون یک محصول مداوم تولید می شود. رزین اپوکسی برای بسیاری از آزمایشگاه ها یک انتخاب با دوام و اقتصادی است. این ماده غیر متخلخل بوده و بنابراین مقاوم به آب و رطوبت است، و در شرایط مرطوب یکی از بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه است. بنابراین اغلب به عنوان صفحه رویه سینک آزمایشگاهی استفاده می شود.

این ماده همچنین به شدت به حرارت و مواد شیمیایی مقاوم است، مقاومت در برابر، تغییر رنگ، سوختگی و ترک خوردگی در شرایط بسیار سخت از دیگر ویژگی های این متریال است.

علاوه بر این در برابر ضربات نیز مقاوم است و سال ها همچنان نو و جدید به نظر می رسد. دوام این محصول به دلیل لایه یا پوشش اضافه آن است. صفحات اپوکسی رزین در بسیاری از انواع آزمایشگاه ها از جمله آزمایشگاه های آموزشی، بیمارستان ها و آزمایشگاه های پزشکی، آزمایشگاه های تحقیق و توسعه تحقیقات، آزمایشگاه های داروسازی، آزمایشگاه های زیست شناسی، میکروبیولوژی و آزمایشگاه های زیست پزشکی، آسیب شناسی مولکولی و آزمایش های صنعتی محبوب هستند.

تفاوت ها و شباهت های رزین فنولیک و رزین اپوکسی

تفاوت رزین فنولیک و رزین اپوکسی در مواد ساختمانی و فرآیند تولید است. کانترهای رزین اپوکسی پانل های کامپوزیتی هستند که توسط لایه بندی کرافت طبیعی ساخته شده اند که با رزین فنل اشباع شده اند و تحت حرارت بالا پردازش می شوند تا پانل کامپوزیت سطح جامد را تشکیل دهند. مخازن رزین اپوکسی مخلوطی از رزین، سیلیس، یک سخت کننده و پرکننده است که قالب بندی و حرارت داده شده و به صورت یک اسلب جامد تولید می شود.

از نظر عملکردی، رزین فنولیک و اپوکسی بسیار شبیه هستند. تفاوت اصلی در ظرفیت حرارتی است. همانطور که قبلا اشاره شد، کانترهای رزین فنولیک با قرار گرفتن در معرض حرارت تا ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۷۶ درجه سانتیگراد) بسیار خوب عمل می کنند. رزین اپوکسی بارهای گرمائی بالاتر از جمله شعله باز را کنترل می کند.


لامینت پلاستیکی انتخابی برای صفحات رویه میزبندی آزمایشگاه

صفحات لامینت پلاستیکی با فشار بالا گزینه دیگری برای صفحات رویه میزبندی آزمایشگاه ها هستند اما این صفحات ضد آب مانند رزین فنولیک یا رزین اپوکسی عمل نمی کنند. لمینیت پلاستیک ترکیبی از الیاف چوب، رزین فنولیک و ملامین است. این متریال دارای مقاومت شیمیایی بسیار کمی است و در برابر اسیدها، گرما یا رطوبت خوب عمل نمی کند. بزرگترین مزیت این کانترها قیمت مناسب از نظر بودجه تمام شده برای آزمایشگاه است. صفحات لمینیت پلاستیکی بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه در شرایط کار خشک مانند آزمایشگاه های فن آوری است.


فولاد ضد زنگ و رویه های کابینت آزمایشگاه استینلس استیل

یکی از بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه و رویه های کابینت آزمایشگاهی فولاد ضد زنگ یا استینل استیل است. کانترهای آزمایشگاهی و صفحات ساخته شده از فولاد ضد زنگ دارای ویژگی ضدآب و سطوح کاری مقاوم به تغییرات شیمیایی و حرارت می باشند و برای محیط های استریل ترجیح داده می شوند. فولاد ضد زنگ خوب به دمای بالا مقاوم است، اما می تواند تغییر رنگ دهد. بزرگترین اشکال و عیب به فولاد ضد زنگ هزینه و قیمت آن است. با این حال، در وضعیت مناسب و مراقبت های خوب، فولاد ضد زنگ ماندگاری زیادی خواهد داشت و زیبا نیز خواهد بود. فولاد ضد زنگ بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه در آزمایشگاه های زیست شناسی، آزمایشگاه های زیست پزشکی میکروبیولوژی، دارویی، پزشکی و بیمارستانی است.
چوب و صفحه رویه یوینت آزمایشگاهی چوبی

یکی دیگر از بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه و صفحه رویه یونیت آزمایشگاه چوب است. کانترهای ساخته شده از چوب افرا، در محیط های دشوار فیزیکی قوی و محکم هستند. صفحات چوبی اغلب با DURAKRYL 102 تکمیل شده است. این یک پوشش سخت اکریلیک است که الکل، سفید کننده و اکثر حلال های خانگی را دفع می کند. چوب یکی از چندین ماده ای است که می تواند دارای ویژگی های مقاومتی، جابجایی یا تعمیر بدون ابزار خاص و یا مهارت خاص باشد. ایده آل ترین و بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه در محیط های آزمایش فیزیکی است. این ماده همچنین مناسب برای استفاده در مناطق بیولوژیکی است، اما دارای خواص مقاومتی شیمیایی ضعیف است. البته، این ماده در آزمایشگاه های مواد غذایی و آشپزخانه ها تست شده است.

معیارهای انتخاب بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه

بسیاری از گزینه های دیگر برای انتخاب جنس رویه آزمایشگاهی وجود دارد که شامل: Corian، سنگ مرمر یا سنگ های دیگر و بتن می باشد. هر انتخاب دارای نقاط قوت و ضعف است. هنگام مشخص کردن صفحات رویه برای فضای کاری آزمایشگاهی و برای داشتن بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه ، این معیارهای ارزیابی را در نظر بگیرید:

 • مقاومت به مواد شیمیایی خاص
 • مقاومت در برابر حرارت یا شعله باز
 • مقاومت در برابر رطوبت، مایع و جذب
 • قابلیت تحمل بار
 • مقاومت در برابر ضربه و سایش
 • رسانایی الکتریکی
 • مهار مایع
 • نگهداری و نظافت آسان
 • دسترسی
 • انطباق ADA
 • گزینه های رنگ
 • صفحه های رویه ضد اسید

شرکت فرداد آزما تجهیزمی تواند به شما کمک کند که بهترین متریال برای کانتر آزمایشگاه و صفحه رویه میزبندی یک طرفه و دو طرفه خود را بر اساس هزینه , بودجه و کارکرد آزمایشگاه داشته باشید. به یاد داشته باشید، فرداد آزما تجهیزخدمات طراحی آزمایشگاه رایگان را ارائه می دهد. ما می توانیم به شما در برنامه ریزی آزمایشگاه تان کمک کنیم و موادی را انتخاب کنیم که یک فضای آزمایشگاهی ایجاد می کند تا در شرایط سخت به کار خود ادامه دهد و سالها و سال ها تداوم داشته باشد.

برچسب ها : تگ ثبت نشده است

شرکت فرداد آزما تجهیز یكی از شركت های معتبر در زمینه اجرای پروژه های جامع آزمایشگاهی در كشور می باشد.‍‍‍ طراحی، تولید، نصب و راه اندازی سایت های آزمایشگاهی شامل سكوبندی آزمایشگاهی، هود شیمیایی، هود میکروبی، کمد نگهداری مواد شیمیایی و میز توزین از جمله محصولات و خدمات این شركت می باشد.