چگونه یک آزمایشگاه بسازیم

این سومین و آخرین مقاله در این مجموعه در طراحی آزمایشگاهی است. اولین مقاله "چگونگی طراحی یک ساختمان آزمایشگاه" (The Scientist، 17 نوامبر 1986، ص 15) بود. دوم "هزینه آزمایشگاه Remodellng" (The Scientist، ژانویه 12، 1987) بود.

با تصمیم به ساخت یک آزمایشگاه جدید یا بازسازی یک موجود، هنوز باید در مورد چگونگی ارائه فضای آزمایشگاهی خود فکر کنید. به یک معنا، عوامل مورد نظر شما باید در نظر گرفته شوند مشابه آنچه در خرید مبلمان برای خانه شما است. شما می خواهید مبلمان است که محکم و بادوام است، که ارزش خوبی دارد، جذاب است، و آن را برآورده نیازهای شما است.

 

انواع مبلمان آزمایشگاه

به طور کلی، دو نوع سیستم های مبلمان برای آزمایشگاه وجود دارد:

  1. طبقه
  2. طبقه پایین

سیستم های روی زمین شایع تر هستند. کابینت های ساخته شده از فولاد، چوب یا ورقه های پلاستیکی نشسته در کف مجاور یکدیگر، با سرپوشیده خود را از سطح کار از نیمکت ها پشتیبانی می کند. کابینت ها با استفاده از راهنماهای ارتفاع یا گوه تنظیم می شوند. هنگامی که به درستی نصب شده، کابینت ها با هم پیچیده شده و به کف با لاستیک و یا وینیل کور ریختن مهر و موم شده، و آنها را برای حرکت دشوار است.

 

انواع سیستم های طبقه ای

سیستم های طبقه ای از دو نوع هستند. اولین (که اغلب آن C-frame نامیده می شود) نوع لنز معلق است. قاب فولادی از میز کار بالا و کابینت های زیر پشتیبانی می کند. در مرحله دوم، کابینت ها می توانند از یک پرتو عمودی پشتیبانی شده در عقب نیمکت یا از براکت هایی که از تیرهای پشتیبانی عمودی پشتیبانی می کنند، استفاده کنند. من اولین نوع را ترجیح می دهم زیرا بسیاری از دومین (من آنها را "سیستم های شیرینی زنجفیلی" نامیده اند) برای آزمایشگاه های دانشگاه و صنعتی مناسب نیستند.

 

من سیستم ترجیحا بیشتر را ترجیح می دهم زیرا آسان تر برای حفظ و سازگاری با نیازهای متغیر در آزمایشگاه آسان تر است. یک سیستم کفپوش، با پیچ و مهره در قالب و مهر و موم شده، به راحتی قابل حمل نیست.

 

یک سیستم قابل تنظیم

در تصمیم گیری در مورد سیستم، به یاد داشته باشید که این یک سیستم است. به دام دام انداختن آن به عنوان مجموعه ای از کارگاه های فردی سقوط نکنید. همچنین توجه داشته باشید که مبلمان به معنای واقعی کلمه تنها "دست" در جنبه پروژه ساخت و ساز برای کارکنان شما است. با این حال به خوبی می تواند تمام معیارهای دیگر شما را برآورده کند، یک سیستم بی ارزش خواهد بود اگر به نیازهای افرادی که هر روز از آن استفاده می کنند برآورده نشود.

شما باید حداقل هشت عامل را انتخاب کنید که شما یک سیستم مبلمان کاربردی و سازگار را انتخاب می کنید.

 

چقدر فضای نیمکت آن را فراهم می کند؟ سیستم باید به اندازه کافی از سطوح بالای کار شما را در آزمایشگاه خود داشته باشد.

فضای ذخیره سازی چقدر است؟ این باید فضای ذخیره سازی به همان اندازه که به سادگی امکان پذیر است و به شما امکان انطباق آن فضا را با نیازهای شما فراهم کند.

چقدر جذاب است؟ شما مجبور نیستید فداکاری کنید. سیستم های بسیار خوب و کاربردی در دسترس هستند.

اینقدر ساده است؟ باید تا آنجا که ممکن است بخش های کمی وجود داشته باشد. در حالت ایده آل کاربر باید بتواند سیستم را تغییر دهد.

سیستم طولانی مدت و مقرون به صرفه است؟ یک سیستم ارزان قیمت است که هزینه زیادی ندارد یک سیستم اقتصادی یک است که هزینه اولیه معقول دارد و مدت زیادی طول می کشد.

برای تمیز کردن آن آسان است؟ یک سیستم خوب طراحی شده است، بنابراین خدمه تمیز کردن می تواند کار خود را انجام دهد.

سیستم چقدر محکم است؟ این باید بارهای سنگین را پشتیبانی و انتقال ارتعاش را به حداقل برساند.

چه سیستم دیگری می تواند ارائه دهد؟ ذخیره سازی و فضای کاری کافی نیست سیستم باید سیستم های الکتریکی و مکانیکی لازم را در اختیار داشته باشد. همچنین ممکن است بخواهید از دستگاه های خاص، سیستم های تهویه، بوفه های آکوستیک یا سایر تجهیزات ویژه یا فضای کاری تعریف کنید.

به طور خاص، سطوح کار باید چندین مونتاژ را تا حد ممکن داشته باشند و باید حداقل 32 اینچ عرضی باشند تا فضای کافی برای ابزار و وسایل فراهم شود. سطوح کار باریک اغلب منجر به فرسایش می شود، که می تواند تجهیزات ارزشمندی را که بر لبه آویزان است و در معرض آسیب قرار گیرد، ایجاد کند. سطوح کاری را از هر ماده ای مناسب برای انجام کاری انتخاب کنید. اگر بهترین لمینیت پلاستیکی باشد، آن را انتخاب کنید. اگر فولاد ضد زنگ بهترین است، آن را انتخاب کنید. تلاش برای اقتصاد با هدف، نه فقط مبلمان ارزان.

 

به عنوان مثال، ورقه ورقه هایی که به طور کلی ساخته شده از پلاستیک ملامین هستند، مقاوم به مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند و می توانند به خوبی جای بگیرد، مگر اینکه دستگاه های حرارت بالا ممکن است به آنها آسیب برساند. فولاد ضد زنگ برای کشت بافت ها و کارهای رادیواکتیو عالی است، اما ممکن است بهترین انتخاب برای ترکیبات با سطح کلرید بالا باشد.

برچسب ها : تگ ثبت نشده است

شرکت فرداد آزما تجهیز یكی از شركت های معتبر در زمینه اجرای پروژه های جامع آزمایشگاهی در كشور می باشد.‍‍‍ طراحی، تولید، نصب و راه اندازی سایت های آزمایشگاهی شامل سكوبندی آزمایشگاهی، هود شیمیایی، هود میکروبی، کمد نگهداری مواد شیمیایی و میز توزین از جمله محصولات و خدمات این شركت می باشد.